Masło shea – liczne właściwości dla Twojej skóry
Masło shea jest uważany za prawdziwy skarb natury. Dlaczego tak jest? Ze względu na jego liczne właściwości odżywcze. Jest on składnikiem wielu kosmetyków do twarzy, ciała, a nawet i włosów. Można go stosować w pielęgnacji również jako samodzielny składnik, gdyż ogrom jego właściwości może lepiej działać na Twoją skórę niż drogeryjny kosmetyk, w którym zawarte są liczne, niedziałające wypełniacze. A więc o jakich właściwościach mowa? Odpowiedź na to pytanie poznasz w poniższym artykule.
Jak powstaje oraz skąd pochodzi naturalne masło shea?
Masło shea pozyskiwane jest z nasion drzewa Masłosza Parki, rosnącego głównie w Afryce Zachodniej. Proces wydobywania zaczyna się od ręcznego zbierania orzechów. Co ciekawe, przy zbiorach nasion mogą pracować tylko kobiety – mężczyźni nie mogą go dotykać, drzewo otoczone jest kultem i nie można go ścinać. Po zbiorach owoce są suszone na słońcu. Po tym następuje tłuczenie orzechów, aby uzyskać nasiona, które następnie są prażone. Prażone nasiona są mielone na pastę, następnie pasta jest podgrzewana i filtrowana. Po ostygnięciu, masło jest gotowe do użycia.
Drzewo Masłosz Parka owocuje dopiero po około 30 latach i może żyć do 300 lat. Przy jednym drzewie pracuje wiele pokoleń. Drzewo karité rośnie samotnie i nie jest objęte uprawą plantacyjną.
Masło shea właściwości
Właściwości masła shea to witaminy, liczne kwasy tłuszczowe i fitosterole. Tak więc naturalne masło shea zawiera:
- witaminę A, wspomagającą regenerację skóry i poprawiającą jej elastyczność;
- witaminę E, opóźniającą procesy starzenia się skóry, która działa jako silny przeciwutleniacz, chroniąc skórę przed wolnymi rodnikami;
- witaminę F, która zawiera kwasy tłuszczowe, pomagające w utrzymaniu zdrowej bariery lipidowej;
- fitosterole, które pomagają w regeneracji skóry i mają właściwości przeciwzapalne;
- kwasy tłuszczowe, nawilżające i odżywiające skórę:
– oleinowy,
– stearynowy,
– linolowy,
– palmitynowy.
To właśnie te składniki powodują że masło shea działa nawilżająco oraz regeneracyjno. Tworzy barierę ochronną, która zapobiega utracie wilgoci, przyśpiesza gojenie się ran i blizn, łagodzi podrażnienia. Chroni również przed słońcem, ponieważ zawiera naturalne filtry UV. Ponadto, zmiękcza skórę, sprawiając, że staje się ona gładka i jedwabista, a także wspomaga produkcję kolagenu, co pomaga w redukcji zmarszczek i poprawie elastyczności skóry.

Masło shea zastosowanie
Masło shea jest surowcem wielozadaniowym. Dzięki jego licznym właściwościom odżywczym, może znaleźć wiele zastosowań. Jakie działanie ma masło shea? Odpowiada przede wszystkim za:
- nawilżenie skóry
- regenerację skóry,
- zmiękczanie skóry,
- łagodzenie podrażnień,
- poprawę elastyczności skóry,
- ochronę przed słońcem.
Zanim masło shea podbiło rynek europejski, wykorzystywane było w Afryce wiele lat temu. Zastosowanie masła shea było znane już w starożytności. Królowe egipskie stosowały go do pielęgnacji włosów i ciała, jednocześnie chroniąc je przed palącym słońcem.
Interesujący jest fakt, że w Afryce Subsaharyjskiej masło shea jest wykorzystywane w kuchni od co najmniej XIV wieku, jako tłuszcz do smażenia i pieczenia.
Masło shea w kosmetykach
Masło shea jest bardzo często wykorzystywane w kosmetykach do twarzy i ciała. Mimo swej tłustej i ciężkiej konsystencji, świetnie sprawdza się w kremach do twarzy, ponieważ dobrze natłuszcza, a jednocześnie nie działa komedogennie. Nie naraża skóry na podrażnienia bądź alergie, jednocześnie łagodząc stany zapalne i podrażnienia. No czyż nie jest surowcem idealnym?
Kosmetyki z masłem shea można często spotkać na drogeryjnych półkach, jednak pamiętajmy, aby zawsze przed zakupem dokładnie sprawdzić skład produktu, gdyż w niektórych kosmetykach, może go być śladowa ilość.
Masło shea najczęściej wykorzystywane jest w kosmetykach, mających na celu nawilżenie skóry, czyli w kremach do twarzy, balsamach do ciała czy balsamach do ust. Jeśli chodzi o te ostatnie, znajdziesz je w balsamach do ust marki Biogat.
Masło karité - bomba odżywcza dla Twojej skóry!
Kupując masło shea naturalne, warto zwrócić uwagę na jego rodzaj. Masło karité może być nierafinowane oraz rafinowane. Masło shea nierafinowane charakteryzuje się lekko orzechowym zapachem oraz żółtym kolorem. Pozyskiwane jest w mało inwazyjny sposób, nie jest poddawane oczyszczaniu, co oznacza, że większość jego drogocennych składników w nim pozostają. Masło shea rafinowane jest produktem bezzapachowym, o bardzo jasnej barwie. Jest oczyszczany w wysokiej temperaturze, pozbawiając z niego tym samym niektórych składników. Zaletą rafinacji masła shea jest dłuższy termin przydatności.
Masło shea karité dzięki swoim licznym właściwościom, jest niezastąpionym składnikiem w codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Nadaje się na każdy rodzaj skóry, pozostawiając ją nawilżoną, elastyczną i miękką. Jest to wszechstronny produkt, który warto stosować samodzielnie, jak i w kosmetyku.